Konsumism på en helt ny nivå

Arkivbild: Bertil Ericson/TT

Arkivbild: Bertil Ericson/TT

Foto: Arkivbild: Bertil Ericson/TT

Not Found2014-11-13 03:44
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Charterresor till Ullared. Hur tänkte ni där?

Jag är lika skeptisk som Stefan Sauk som ställde just denna fråga vid måndagens föreställning på Nordanåteatern. Fräscht att få denna reaktion från en icke Skelleftebo och en bra tankeställare!

När konsumtion blivit en livsstil och shopping en hobby förstår jag att det finns underlag, men detta måste ändå ifrågasättas.

Flygresor för att shoppa? Vad lär dessa shoppande vuxna sina barn och barnbarn? Jo, ett beteende som går tvärtemot all hänsyn mot miljö och hållbarhet.

Ullaredschartern tycker jag är det yttersta beviset för att vi har vänt allt sådant tänkande ryggen.

Vi vänder dessutom butikerna i vår trygga stad ryggen och när affärerna i centrum försvinner är steget inte långt till även vi får ett kallt betongcentrum där man snart inte vågar vistas ute på kvällarna

Det är illa nog för miljön och centrumhandeln att vi tar våra bilar och åker till Solbacken, men Ullaredschartern har tagit det till en ny nivå!

Till sist ett förslag för att gynna handeln här hemma och även spara på miljön när nu shoppingen som livsstil och nöje verkar ha kommit för att stanna.

De lokala köpmännen borde gå ihop med hotell och restauranger och erbjuda tokbilliga weekendpaket med rabattkuponger på butikerna i centrum, middagserbjudanden på restaurangerna och fri entré och en drink på något uteställe.

Det är ett koncept som kanske skulle behöva jobbas in, men som skulle betala sig i längden!

Fortfarande skeptisk

Arkivbild: Bertil Ericson/TT
Arkivbild: Bertil Ericson/TT
Delade åsikter om Gekås inom handelnEftertanke och fynd andra dagenFölj Skellefteplanet till Ullared härNy flygdestination från Skellefteå
Läs mer om