Klappa inte andras hundar

Bildmontage. Arkivbild: Scanpix

Bildmontage. Arkivbild: Scanpix

Foto: Foto: Insändarredaktionen

Not Found2013-08-21 04:48
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Svar till insändaren Lämna hunden hemma istället, 16 augusti.

Du skriver att det är djurplågeri att koppla hunden utanför affären, att hunden är ett flockdjur och så vidare.

Tycker du inte att det är större djurplågeri att lämna flockdjuret, ensam hemma?

Jag tror mig veta att hunden hellre går på en promenad tillsammans med sin ägare, alltså flocken.

Kanske är du småbarnsförälder. Skulle du vilja att främmande människor går fram till ditt barn och klappar det på huvudet?

Jag vet att det inte går att jämföra barn med hundar, men menar att barnet är ditt och hunden är min och att vi båda har ett ansvar.

Min hund är inte allmän egendom!

Och varför måste man gå fram och klappa hundar?! En hund som vill hälsa vill inte bli klappad, den vill nosa först och ”veta vem du är”.

Du som är småbarnsförälder, lär du inte ditt barn att möta faran genom att se sig noga för när barnet ska korsa en trafikerad väg?

Det är samma sak med att lära barnet att inte gå fram till främmande hundar. Det kan vara farligt.

Alla hundar är inte vana vid barn och främmande folk som vill hälsa. Men det betyder inte att hunden är elak, men hunden kan vara osäker mot barn och främmande människor.

Alla hundar har inte en ”inbyggd” barnsäkerhet i sig, men det verkar många tro. Alla hundar heter inte Lassie ...

Therese B

Bildmontage. Arkivbild: Scanpix
Bildmontage. Arkivbild: Scanpix
Läs mer om