Jag vill betala min p-avgift utan app

När jag häromdagen åkte till stan parkerade jag vid CK. Upptäckte då att sms-parkeringen har försvunnit.

Foto: .

Foto: .

Foto: Foto: .

Not Found2016-03-09 07:12
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Istället ska man installera en app och koppla sitt kort mot internetbetalning.

Tänk om man inte har den möjligheten. Tror knappast att alla i den äldre generationen har det, och det finns säkert även yngre som är i samma situation.

Jag hade inga lösa pengar på mig, så jag skulle betala med kortet, nähä då funkade inte det heller!

Sms-parkeringen tyckte jag var jättesmidig. Man fick dessutom en påminnelse när det var tio minuter kvar.

Besviken Byskebo

Svar direkt:

Företaget Mobill erbjuder fortfarande möjligheten att betala via sms men du behöver registrera ett konto på deras webbplats.

På CK-parkeringen finns det tre parkeringsautomater varav en går att använda för kontantbetalning. Idag finns olika möjligheter att betala p-avgift: olika mobiltjänster, kort- samt kontantbetalning och P-pass.

Har man inte en smartphone men vill betala via mobiltelefon finns även en typ av talsvartjänst att använda.

Om du, när du ska betala i parkeringsautomaten, upptäcker att mätaren inte fungerar vill vi gärna att du felanmäler det till kundtjänst så att vi kan åtgärda felet. Du kan läsa mer om de olika betalsätten för parkering på www.skelleftea.se/parkering

Tom Sandlén, Chef parkering, Skellefteå kommun

Foto: .
Foto: .
Läs mer om