Man undrar om rättsväsendet i den här stan är helt från vettet. En pojke som busringt på dörrenhos ett äldre par blir fasttagen av mannen i huset och kvarhållen tills pojkens far hämtar honom och nu döms mannen som ofredats till dagsböter och skadestånd. Man häpnar.
Är det ingen som är riktigt klok länge i vårt samhälle. Det borde väl vara pojken som ska betala skadestånd och böta, eller hans föräldrar som inte fostrat honom bättre.
Vilka signaler skickar en sådan vansinnig dom till vårt uppväxande släkte? Jo, det spelar ingen roll vad jag gör, ingenting händer i alla fall och särskilt om man är under 18 år.
Jag tror att Sverige har det mest patetiska rättsväsendet i världen. Man ursäktar skurkarna och skiter i offren. Inte undra på att samhället krackelerar.
Föräldrar, håll reda på era ungar och ta ansvar för vad de gör.
Farmor
Den äldre Skelleftebon höll kvar pojken i 45 minuter: ”Får vara slut på det här”