Insändare: Med bättre arbetsmiljön stannar vi - och nya lockas till äldreomsorgen

Not Found2017-11-06 07:06
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I Skellefteå kommun ska de äldre ”leva livet bäst möjligt”. För att genomföra detta är äldreomsorgen beroende av att ha engagerade och professionella anställda.

Som anställd inom äldreomsorgen i Skellefteå kommun arbetar man i stort sett varannan helg. En arbetstid på 20 timmar per helg är inte ovanligt. Ofta så kallade ”delade turer” mellan kl 7-12 och kl 16-21 samma dag. För att ibland börja kl 07.00 nästa dag. Då passen bara är fem timmar finns ingen tid för matrast.

Arbetstiderna medför en kort dygnsvila med lite tid till återhämtning och dubbla resor till och från arbetet. Alternativet till dubbla resor är fyra timmars obetald vistelse på arbetsplatsen.

Skellefteå kommun verkar inte helt omedveten om vikten av en bra arbetsmiljö. Tidigare köptes det in nya kontorsmöbler till Brinken, bland annat en specialbyggd bokhylla som kostade över 100 000 kronor. Kostnaden försvarades med att arbetsmiljön är viktig.

Men är det rimligt att bekosta arbetsmiljön på en enda arbetsplats med dessa summor, när det inte finns resurser till vettiga arbetspass och human arbetsbelastning på andra arbetsplatser?

Tänk om kommunen kunde ta på de kritiska glasögonen, identifiera problemen och åtgärda dem. Bli Sveriges bästa arbetsgivare år 2020. Med de anställdas hälsa i fokus.

Stora summor kunde sparas i form av minskat antal sjukskrivningar. Stresshanteringskurser i all ära, men då är skadan redan skedd. Arbeta förebyggande istället för att ”släcka bränder”.

Se över viktiga bitar i arbetsmiljön, dels för att behålla de anställda som arbetar idag men även för att locka nya till yrket.

Skellefteå kommun skulle kunna bli en arbetsgivare med anställda som trivs och med ett rykte om att ta väl hand om sina anställda. En kommun som man gärna flyttar till och söker anställning hos. Och där man stannar kvar.

En undersköterska

Läs mer om