Vi har massor av kvalitéer i Arvidsjaur. Trots att utflyttningen är stor kommer det alltid finnas saker i Arvidsjaur gör att folk att stannar kvar. Snö är en av dem. Eller snarare det vi kan göra av snö!
Vittjåkk kan inte vara igång för att kommunen inte har råd. Vi kan inte bygga nytt badhus för kommunen inte har råd. Skolor i kris, äldreomsorgen har det tungt och gymnasieskolan har knappt några utbildningar kvar - för at kommunen inte har råd.
Det är dags att vända trenden. Arvidsjaur har inte längre råd att spara! Vi måste ta tillvara på styrkor och börja tro på att vi kan bli en riktig framtidskommun!
Tänk om en satsning på Vittjåkk hade gett oss de rätta turisterna som började sprida ryktet om hur fantastiskt Arvidsjaur är! Vad vore Kåbdalis utan satsningen på skidbackarna där?
Hur många skulle flytta till Arvidsjaur om vi vågade vara kommunen som satsade mest i Sverige på skolan och äldreomsorgen? Det skulle ge oss skatteintäkter som gör att vi hade har råd att fortsätta satsa!
Tänk om en toppmodern sporthall och ett toppmodernt badhus är nyckel för att gymnasieeleverna ska stanna och folkmängden ska öka!
Tänk om det är... Ni fattar nog! Men när vi inte kan hålla igång slalombackar eller knappt har råd att dra upp skidspåren och satsa på snö - som vi har mest av! Då är Arvidsjaur på väg att gräva sin egen grav.
Tänk om vi kunde bli bäst på skoter och skidåkning. Vi har snön! Varför inte satsa så hårt på att skapa ett Sverigeledande längdskidgymnasium? Så kanske vi får hit elever i gymnasieåldern istället för att bli av med alla.
Ökad befolkning i kommunen och elever som stannar kvar och går gymnasiet här kommer inte av sig själv. Vi måste skapa förutsättningarna för det. Låt oss börja med att investera i våra styrkor och låta det skapa positiva spiraler!
Patrik Nilsson, Arvidsjaur