Bättre busstider för oss i Norsjö

Min önskan är att det går en buss vid 15-tiden och en buss på kvällen vid 21. Det behövs en buss på kvällen också, åtminstone på fredagar.

Not Found2014-06-20 04:33
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

På vardagarna går bussarnafrån Skellefteå till Norsjö kl 13.20, 16.15 och 17.15. Eftersom jag slutar skolan tidigast tio över två och måste vänta i två timmar.

Sedan, när jag kommit hem, har jag fyra timmar på mig att hinna allt jag ska göra innan nästa dag. Man ska ju hinna slappna av också. Om det gick en buss vid tre så skulle man kunna komma hem tidigare och få mer tid för till exempel läxor.

Kan man inte göra läxor på väntetiden i stan? Nej, det kan man inte för det finns ingenstans att sitta i Skellefteå. Det finns en bänk vid Clas Ohlssons men annars är det bara kaféer och de vill helst att man ska köpa något för att sitta där.

Min önskan är att det ska gå en buss vid 15-tiden och en buss på kvällen vid 21. Det behövs en buss på kvällen också, åtminstone på fredagar. Det är många som vill stanna och hitta på något med sina vänner och ibland är det någon dans eller teaterföreställning som skolan vill att man ska se. Oftast är det obligatoriskt att gå på den.

Jag har inte kunnat se sådana föreställningar för jag tar mig inte hem. Man kan inte heller ta tid till sina intressen som att utöva någon sport eller sjunga i kör för det finns varken tid före bussen går eller hemma.

Måste man bo inne i Skellefteå för att kunna ägna tid till det man tycker om. Snälla, tänk över det här. Tänk om det i alla fall fanns bussar som passade någon gång i veckan.

Ingela Lind

Es 1cAnderstorpsskolan

Bättre busstider ger fler resenärerByarna behöver fler bussturerBusstider
Läs mer om