Avskaffa kontantsamhället genast

Foto: Fredrik Sandberg/TT.

Foto: Fredrik Sandberg/TT.

Foto: Foto: Fredrik Sandberg/TT.

Not Found2016-12-02 06:59
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Insändare.Varför slänger staten bort pengar, på pengar? Jag är inte så lite arg på staten över detta pengabyte.

För Riksbanken kostar bytet av sedlar och mynt minst 150 miljoner kronor och för handeln en miljard kronor. Och det för något som är helt meningslöst!

Det finns många skäl varför man inte ska satsa på kontanter. Inte minst när vi nu är på väg att lämna kontantsamhället.

Svenska pengarhar sällan varit drabbade av någon större förfalskning. Vi är en för liten ekonomi.

Kontanterär på väg ut ur samhället, allt fler använder andra lösningar.

Riksbankenhar redan börjat kolla om en e-valuta ska skapas.

Nya mynt/sedlarförsvårar för de synskadade.

Många nätbutikertar redan e-valutor som exempelvis Bitcoin.

Det är garanterat vi medborgare som får betala kostnaden för de nya flashiga sedlarna.

För att inte tala om att hamna bakom en 70+ i kassakön på Coop, när de nya mynten skall räknas. Tvåkronan innebär ännu en till börs att plocka upp.

Vill du inte visa kreditkortet, använd tjänster såsom Paypal, Payson eller Klarna då.

Jag har läst att mer än 55 procent av Sveriges befolkning redan använder Swish.

Jag vet att flera butiker i Skellefteå inte tar emot kontanter, däremot Swish. Kostnaden för butiker att hantera kontanter stiger, då ökar priserna också.

Så kontentan är att vi medborgare blir drabbade av någon överbetald statstjänsteman som inte kan tänka, som alltid … kan vi inte bara återgå till ett bytessamhälle?

Jag lagar ditt tak om du vallar mina kor. Jag hugger dina träd om du sköter min sjuka mor.

Avskaffa kontantsamhället genast

Foto: Fredrik Sandberg/TT.
Foto: Fredrik Sandberg/TT.
Läs mer om