Alliansen har en annan agenda

Doroteaupproret. Foto: Privat

Doroteaupproret. Foto: Privat

Foto: Foto: Jenny Petersson

Not Found2013-08-24 04:32
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Den 8 september ska västerbottningarna rösta om akutbil eller ambulans i Åsele, samt akutvårdsplatser i Dorotea.

Självklart är ambulans att föredra framför akut­bil, men vad finns för alternativ om ekonomin inte tillåter en ambulans?

Enligt alliansen, har Socialdemokraterna och Miljöpartiet monterat ned sjukvården i Västerbotten. Varför?

Jag tror inte att någon seriös politiker, vare sig från höger eller vänster, avsiktligt monterar ned sjukvård för att tjäna politiska poäng.

Nedmonteringen måste ha grundläggande orsaker, som krav på ekonomisk balans i verksamheten, mindre skatteintäkter, dyrare mediciner och tekniska hjälpmedel.

Landstinget i Västerbotten har de senaste fyra åren fått statsbidragen minskade med cirka 650 miljoner kronor. Detta gör självklart att landstinget, där alla partier är företrädda, måste vidta åtgärder för att hålla de balanskrav som landstinget är skyldigt att hålla.

Alla måste vara medvetna om, att om alla dessa miljarder som regeringen lägger på jobbskatteavdrag, halvering av restaurangmomsen och så vidare, gick till välfärden, skulle aldrig denna situation uppstå.

Valet den 8 september handlar inte om ambulans eller akutvårdsplatser, utan om att alliansen vill ta över landstingsstyret efter valet 2014, för att sälja ut, och privatisera vården i Västerbotten.

Till detta säger jag ”nej”.

Sture Grundberg, Malå

Doroteaupproret. Foto: Privat
Doroteaupproret. Foto: Privat
Läs mer om