Redar menade att socialdemokratin skulle bygga nytt i så kallade utanförskapsområden. Renoveringar och rivningar av dåliga fastigheter. Ett mänskligare boende med lågavlönade, arbetslösa, sjukskrivna och människor med dåliga kunskaper i svenska sida vid sida med det som kallas "medelsvensson" men också höginkomsttagare då möjligen boende i villa. Ett lov-värt projekt. Samtidigt som det är ett projekt som kan ta tid, kosta mycket, blir lite demokratiskt tveksamt och möta kritik.
Problemen med grupper som håller sig liksom för sig själva i så kallade utanförskapsområden är välkänt. Polisen räknar till dags dato med att det finns 59 utanförskapsområden i Sverige med bland annat risk för kriminalitet. Teodorescu-Måwe är engagerad i att stoppa den skuggvärld som frodas idag, inte bara i Sverige utan i princip i hela världen. Men hon vill att de personer och familjer som befinner sig i problemområden ska fortsätta att vara där, delvis utanför de karriärmöjligheter som det svenska samhället ger. Detta för att inte gängkriminalitet och svårigheter på arbetsmarknaden ska spridas över ett helt land. Där knarket och gängen kommer in så smyger rätts-samhället ut. För min del kan jag tycka att Teodorescu-Måwe har en något snäv människosyn.
Båda dessa debattörer som jag beskrivit ovan har både rätt och fel. För mig handlar en del av lösningen på problemen om att våga se en människa för vad den är oavsett härkomst och eventuellt religion. Det är så oerhört många invandrare som jag har känt och känner som inte vill göra något annat i det svenska samhället än att göra rätt för sig. Jobba och betala skatt. Genom jobbet och ett fungerande socialförsäkringssystem få ersättning vid arbetslöshet och sjukdom samt vid pension. Föräldrapenning, barnbidrag, bra skola och sjukvård är något som vi svenskar alltid har tagit för givet. Det är verkligen inte konstigt att svenska medborgare även med utländsk härkomst också både önskar och förtjänar att ta del av välfärden. Det finns lagar skrivna om detta när det gäller personer med uppehållstillstånd och arbetstillstånd.
Om lagarna bara följs skulle vi kunna minska utanförskapet kanske möjligen med hälften.