Linda har lämnat oss.
Det strålade om Linda. När hon klev in i rummet spred hon glädje. Hennes starka utstrålning smittade av sig och hon gav energi.
Vi har haft många trevliga stunder och glada skratt med Linda tillsammans med familjen.
Det fanns en sprudlande fart hos Linda, alltid något projekt på gång.
Hennes professionella yrkesskicklighet och hennes lättsamma och positiva sätt påverkade alla som hon mötte inom arbete och fritid. Hon lämnade ett starkt avtryck som är unikt.
Lindas intresse för inredning, konst och vackra ting gjorde att hennes hem var mycket smakfullt inrett.
Med god smak på livet och dess innehåll kunde Linda verkligen leva.
Musik, dans, god mat och dryck, vackra kläder och med vänner omkring sig kände hon sig lycklig.
Hennes familj, man och två pojkar, betydde allt. Tillsammans gjorde de många resor och upptäckte nya vyer.
Linda köpte ett staffli och ville måla livets tavlor i starka färger men hon hann inte det. Nöjd och tacksam över livet kom sjukdomen ifatt och efter bara några dagar somnade Linda in i hemmet med familjen i sin närhet.
En älskad mamma, hustru, dotter och syster har lämnat oss i stor sorg och saknad. Hon kommer att finnas i våra hjärtan vart vi än går. Hennes leende och snack, hennes vackra ansikte kommer vi alltid att minnas.
Linda, älskad och saknad av oss alla.
Familj och syskon genom Lise-Lott Gustavsson Moschiri
***
Det är obegripligt att en kollega har lämnat oss vid unga år. Man kan tycka att vi på Novartis Onkologi, som arbetar med cancer varje dag borde kunna förstå. Men när det drabbar så nära inser vi att vi vet så lite. Men vi förstår det viktiga i att fortsätta arbeta och bekämpa det onda som drabbar så hårt.
Linda började hos oss 2003 och skapade snabbt kontakter och nätverk. Hon arbetade med hematologi som hon hade extra intresse för. Linda var omtyckt, uppskattad och respekterad och utstrålade energi och värme. När Linda kom in i ett rum så hände alltid något, hon gick aldrig spårlöst förbi.
Linda engagerade sig innerligt i det hon företog sig. Hon la inte tid på att formulera problem, då hon hellre jobbade mot de möjligheter hon såg. Linda ägnade sig nämligen åt det positiva.
Linda sprakade av färg och livsglädje, medvetenhet och humor. De som träffat henne förstår. Linda var ärlig och orädd, hon var rak, drivande, modig och frispråkig. Hon var omtänksam och det gjorde att hon aldrig trampade på några tår. Kombinationen ger en stor personlighet.
Energin drev henne framåt och många projekt pågick under hennes sjukdomstid. Vi såg Linda stark och orädd i en svår tid. Linda ville arbeta och hon var med oss till jul, även om hon behövde vila under mötena ibland. Så ville hon ha det och Linda bestämde själv.
När det vankades fest var Linda i sitt esse. Prata och dansa med alla var självklart liksom spontan solosång, ingen fest utan ”Sånt är livet”.
Linda har levt sitt liv generöst och hon hukade sig aldrig. Hon använde sin tid fullt ut och det känns, mitt i det sorgesamma, riktigt bra.
För vännerna på Novartis Onkologi
Anna Ström, Lotta Magnusson, Peter Lundgren, Madeleine Lång, Anne Holter Steinholtz