Gösta Larsson

Personligt2017-11-18 03:00

Fredagen den 10 november somnade vår käre Gösta Larsson in på Skellefteå lasarett. Gösta blev 91 år gammal.

Han växte upp i Yttervik med föräldrarna Gustav och Augusta Larsson och bröderna Hilding och Rune. I tidig ålder utmärkte sig Göstas stora konstnärliga gåva som han kom att förvalta och präglas av i hela sitt liv.

Gösta träffade sin blivande hustru Kerstin, född Enmark, för 70 år sedan. De var gifta i 66 år. Tillsammans fick de dottern Helena och senare de älskade barnbarnen Anna och Linnea.

Gösta var kärleksfull, omtänksam och hjälpsam; alltid med ett leende, med glimten i ögat och nära till skratt. Han var kreativ och hittade på många lekar och utflykter för barn och barnbarn.

Gösta var utbildad dekoratör och har vunnit dekoratörstävlingar och guldplakett. Han studerade vidare på Konstfack i Stockholm till tecknare. Gösta och Kerstin längtade tillbaka till Norrland. Gösta kom att arbeta som tidningstecknare på ÖA i Örnsköldsvik och vidare på VK i Umeå de sista 25 åren före pensioneringen. Gösta var mycket produktiv i sitt tecknande och utövade det även på fritiden. Han såg det vackra i naturen och förmedlade det känslofullt i sin konst. Naturmotiv från fjäll eller kust, stugan i Hemavan, åren i Ö-vik, Umeå och hembygden kring Skellefteå låg honom varmt om hjärtat. Dokumentation av människors livsmiljö och byggnader för eftervärlden var extra viktigt för honom att förmedla. Gösta var invald i föreningen Svenska tecknare och lämnade ofta in teckningar till olika gallerier och Liljevalchs konsthall i Stockholm.

Efter pensioneringen flyttade Gösta och Kerstin tillbaka till sin barndoms stad, där också dottern med familj bosatt sig.

En älskad make, en underbar pappa och morfar har gått ur tiden. Gösta fattas oss.

Kerstin och Helena

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!