Doris Andersson somnade in i frid den 21 januari omgiven av sin son Veicko och hans tjej Victoria, samt sonsonen Tobias.
Doris blev 84 år.
Hon växte upp i Fisktjärnliden, Åsträsk, tillsammans med sin familj.
Hon arbetade tidigt som piga och utbildade sig senare till sjuksköterska.
Hon arbetade bland annat på olika avdelningar i Umeå. Under den tiden, 1961–1962, träffade hon även sin man Hans som blev hennes stora kärlek resten av sitt långa liv.
De gifte sig 1964 i Burträsk kyrka med över 200 gäster. Sedan flyttade de till Kålaboda.
De fick faktiskt fira 50 år tillsammans med fest på Nysätragården där vi alla var med.
År 1967 kom Mario från Berlin som Berlinbarn på somrarna och något år senare kom Simona som sedan bodde kvar.
År 1969 kom även jag och min syster Helena. Jag minns att vi åkte från Dalarna i en svart Bubbla.
Mamma var i stort sett hemma ända tills vi hade gått våra skolor klart så det var alltid mat och fika när man kom hem från skolan, något som genomsyrat hela hennes tid när hon inte har arbetat.
Hon jobbade senare på Nysätragården många år tills hon gick i pension.
Men just mat och bak var nog hennes sätt att visa oss alla kärlek.
Jag kan nog påstå att ingen gått hungrig hemifrån. Alla visste att hemma hos oss fanns det alltid "fem droppa" som hon brukade säga.
Jag minns att ibland kunde vi komma hem sent på natten i ungdomens dagar och fika stod alltid framme. Det var bara att lyfta på handduken och ta sig ett mjölkglas och kvällsfika. Hon pratade alltid inifrån kammarn och hörde om man ville ha något mer och hur det var.
Kärleken till sin Hasse är egentligen obeskrivlig. Så mycket oro och omtanke hon haft under dessa år kan bara sammanfattas med ett ord: kärlek.
Jag har aldrig hört henne klaga, hon har bara varit nöjd speciellt sina sista år på Nysätragården där hon blev fantastiskt ompysslad med både rullat hår och nagellack. Hon log alltid när vi hälsade på.
Hon har alltid varit mån om oss alla, men nu får hon i alla fall möta sin Hasse igen. Vi kommer alla att sakna henne som mamma, mormor, gammelmormor, farmor, syster, svärmor och som en fantastisk människa och vän.
Hela familjen gm Veicko