Just hemkommen från min första utbildning med Pingstkyrkan i Skellefteå.
Efter en fantastisk tredagarskonferens i Lövångers kyrkstad sätter jag mig vid datorn.
Tänker på allt jag fått höra och uppleva. Alla människor som delat med sig av sina sorger och glädjeämnen. Gästföreläsaren som berättat om sitt liv och hur de tänker och jobbar i hans kyrka.
Så annorlunda mot hur det brukade låta under min tid som politiskt aktiv. Och ändå så lika. Med utbildningspass i storgrupp och diskussioner i smågrupper. Med regelbundna avbrott för kaffe och mat. Och så en lite lättsammare övningar i solskenet på eftermiddagen.
Jag tror att många känner igen sig. Oavsett vilken förening eller organisation man befinner sig i.
Detta är föreningssverige. Det är så man gör när föreningar, församlingar eller företag ska svetsas samman och engagera sina medlemmar och anställda.
Jag tror att många känner igen sig. Oavsett vilken förening eller organisation man befinner sig i.
Vår föreläsare tog upp något som grep tag i mig. När han frågade vilket jobb som är Sveriges roligaste svarade han själv: ”Det måste vara att jobba på postkodlotteriet med uppgift att åka hem till folk och berätta om allt de har vunnit. Man ringer på dörren och de öppnar. TV-folket filmar. Alla blir glada. Det skrattas och kramas. Vilket fantastiskt jobb.”
– Men, fortsatte han, är det inte precis det jobb ni har. Ni ska ju gå ut och berätta om det glada budskapet. Något som alla kan få del av. Ni kommer inte med en massa pengar, men ert erbjudande är så mycket större. Ett upprättat liv här på jorden och sedan ett evigt liv i paradiset. Det måste ju vara den absolut största vinst en människa någonsin kan få.
Det lät ju helt fantastiskt. Och ändå så är det så trögt att få kristna människor att göra just detta. Gå ut och berätta.
Jag för min del gör detta med mina sånger och texter. Jag och min hustru är ute och spelar, sjunger och berättar. Det känns helt okej.
Men i det personliga mötet, som man dagligen har med arbetskamrater och vänner. När tillfället uppenbaras. Då backar i alla fall jag alltför ofta. Man vill ju inte tränga sig på. Inte vara påflugen. Inte ens när man har den allra största gåvan att ge.
Men kära läsare, varför inte ta saken i egna händer. Besök en kyrka i din närhet nästa söndag. Du kommer att mötas av människor som hälsar dig varmt välkommen. Du kommer att mötas av vacker musik, sång och kloka ord från talarstolen. Och gott fika efteråt.
Och vem vet, du kanske vänder hem lycklig, med löftet att den allra högsta vinsten faktiskt kan bli din.
Håkan Lindh, tidigare kommunfullmäktigeledamot för Liberalerna, musiker och låtskrivare