Kömiljarden är ett stimulansbidrag som regeringen betalar ut till de landsting som lyckas korta köerna till sjukvården. Kömiljarden infördes 2008 av socialminister Göran Hägglund (KD) och har under årens lopp visats sig ha god effekt för en förbättrad tillgänglighet. För 2013 har samtliga landsting fått ta del av kömiljarden. För Västerbottens del handlar det om nästan 11 miljoner kronor extra, eftersom landstinget lyckas uppfylla uppsatta mål då det gäller besök till specialistsjukvården.
Tyvärr blir Västerbotten helt utan stimulansbidrag när det gäller åtgärd och påbörjad behandling. De långa vårdköerna medför ett stort mänskligt lidande och ger ökade läkemedelskostnader och längre sjukskrivningar. Jag betvivlar inte att personalen gör sitt allra bästa för att uppfylla vårdgarantin men verksamheterna måste få bättre förutsättningar att göra sitt jobb.
Bristen på operationssköterskor och bristen på sängar att lägga patienterna i förhindrar verksamheten att effektivt kunna behandla och operera patienter som behöver en vårdplats efter operationen. En bidragande orsak till detta är att de stora kommunerna inte tar hem många av sina färdigbehandlade patienter i tid. När ska Socialdemokraterna i landstinget sätta ned foten och börja ställa krav på sina partikamrater i Umeå och Skellefteå kommun?
Färdigbehandlade patienter måste skyndsamt få plats i ett särskilt boende, i ett korttidsboende eller få hjälp i hemmet, först och främst för deras egen skull men också för alla de patienter som står på tur för behandling eller operation.
Det är djupt tragiskt att landstinget låter människor lida. Samtidigt går Västerbotten miste om regeringens stimulansmedel på grund av S-majoritetens oförmåga att styra och leda.
Birgitta Nordvallgruppledare för Kristdemokraterna landstingsfullmäktige i Västerbotten