Vi kan påverka hur maten produceras

Vet vi att djuren har haft det bra och att maten producerats på ett miljövänligt sätt så smakar den ju så mycket bättre.

Not Found2014-07-11 05:04
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Nu drar semestrarna igång. En tid då många av oss njuter av god mat och dryck. Men när vi väljer vad vi serverar på tallriken är det viktigt att tänka till. Det billigaste alternativet har kanske inte tagits fram på bästa sätt vad gäller hänsyn till djur och miljö.

I dag producerar Sveriges bönder mat med hög djuromsorg och miljöhänsyn. Våra djur är bland de friskaste i EU, vilket lett till att Sverige har en internationellt sett mycket låg användning av antibiotika. Våra betesdjur håller landskapet öppet och bidrar samtidigt till att bevara den biologiska mångfalden. Grönsaker odlade i Sverige har korta transporter, något som gynnar klimatet.

Allt det här är vi stolta över. Dessutom är det mervärden som allt fler konsumenter vill ha. Många tycker att det är viktigt att veta varifrån maten kommer och att den är framtagen med god djurhållning och miljöhänsyn. Men även om mervärdena är många har åtskilliga svenska livsmedelsproducenter det tufft. Konkurrensen med importerad mat är hård.

Ett sätt att göra det lättare för konsumenten att välja mat framtagen med bra djuromsorg och med omtanke om vår miljö, är en bättre och tydligare märkning av livsmedel. Samtidigt behöver ännu fler konsumenter komma till insikt om vilken betydelse Sveriges bönder och deras råvaror har för ett hållbart Sverige i utveckling.

Därför genomför LRF i sommar en kampanj med skyltar med olika budskap om svensk matproduktion. Skyltarna kommer sättas upp på våra åkrar och ängar runt om i Sverige. På så sätt vill vi hålla liv i debatten kring vad vi äter, påminna konsumenterna om det unika med vårt jordbruk och hjälpa alla att göra ett aktivt val i matbutiken och på restaurangen.

Så när det nu är dags att duka fram sommarbufféer har Sveriges konsumenter makt att påverka både producenter och handel vilken mat man vill ha. Vet vi att djuren har haft det bra och att maten producerats på ett miljövänligt sätt så smakar den ju så mycket bättre.

Helena Jonsson förbundsordförande LRF Arne Lindström ordförande LRF Västerbotten

Läs mer om