Replik: Skebo skapar flyttkedjor

Replik på Leif Hedvalls, Lillemor Göransons och Adam Anderssons (Hyresgästföreningen) debattartikel ”Glöm inte bort hyresrätterna” publicerad i Norran på norran.se måndagen den 22 september 2014.

NORRAN 22/9 2014

NORRAN 22/9 2014

Foto: NORRAN 22/9 2014

Not Found2014-10-14 04:39
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I slutet av september publicerade Norran en debattartikel från Hyresgästföreningen region Norrland med rubriken ”Glöm inte bort hyresrätterna”. I den framförde Hyresgästföreningen kritik mot hyresnivåerna för nybyggnation i attraktiva områden och ifrågasatte nyttan med de flyttkedjor som uppstår i samband med detta. Hyresgästföreningen kallade flyttkedjorna ”verkningslösa” eftersom det inte är ”de hyresgäster som bor i billiga lägenheter som flyttar till dyrare lägenheter”.

Hyresgästföreningens text har poänger, inte minst delar vi uppfattningen att det är viktigt att satsa på hyresrätter. Däremot reser vi frågetecken kring resonemanget om flyttkedjor, bland annat eftersom Hyresgästföreningen varken redovisar källor eller faktaunderlag. För om vi tittar på det underlag som vi på Skebo har – bland annat forskning från Uppsala universitet men främst egna undersökningar om in- och utflyttning i vårt eget bestånd – ser vi tydligt att flyttkedjorna inte bara frigör villor, utan också en stor mängd hyresrätter, varav flera med lägre hyra än genomsnittet.

I fallet med Ringduvan, vår senaste nyproduktion, kommer 48 procent av de inflyttade från lägenheter, varav 36 procent från hyresrätter. Och faktum är att cirka 40 procent av dem som i dag står i bostadskö hos Skebo redan bor i hyresrätt. Sannolikheten är därmed stor att den som flyttar in i någon av våra nyproducerade lägenheter lämnar efter sig en hyresrätt för någon annan att flytta in i.

Professor Lena Magnusson Turner, Uppsala universitet, har forskat om flyttkedjor utifrån ett underlag baserat på nyproduktion i Stockholm. Den visar att nyproduktion av allmännyttiga hyresrätter ger upphov till flyttkedjor på i snitt 3,8 flyttar per nybyggnation. Om vi överför de siffrorna till Skellefteå skulle det kunna innebära att upp till fyra hushåll kan få ny bostad från en enda nyproducerad.

Så långt om flyttkedjornas verkan.

Men vad gör vi på Skebo specifikt för ungdomar och studenter med behov av mindre boenden med låg hyra? I kvarteret Höken har vi nyligen skapat 18 nya ungdomslägenheter av ett före detta äldreboende och vi har planer på fler satsningar av den typen. Härom veckan fick vi också besked från Sveriges förenade studentkårer om att Skellefteå är en av tre städer, av Sveriges totalt 32 studentstäder, som klarar av att garantera bostad till nyinflyttade studenter inom en månad.

Vi satsar alltså på många olika typer av boenden, men alltid med samma övergripande målsättningar: att göra det möjligt för kommunen att nå sitt tillväxtmål om 80 000 invånare 2030 och att kunna erbjuda Skellefteborna boenden för alla skeenden i livet. Därför fortsätter vi att ansvarsfullt satsa framåt och bygga, just nu tillför vi till exempel 74 nya hyresrätter i de centrala kvarteren Oden och Heimdall.

En rörlig bostadsmarknad är bra för ett växande Skellefteå.

Jerker Eriksson

vd Skebo

NORRAN 22/9 2014
NORRAN 22/9 2014
Glöm inte bort hyresrätterna
Läs mer om