Det är alltid roligt när ett allmännyttigt bostadsbolag, som Skebo, visar intresse för hyresrätter, ungdomsboenden och inser sin betydelse för en expansiv kommun. Däremot har vi inte samma syn på flyttkedjor.
Vi har också tagit del av Lena Magnusson Turners, professor vid Nova i Norge, rapport om flyttkedjor. I den framhåller hon att en nyproducerad lägenhet, i de centrala delarna av Stockholm, skapar 3,8 lediga bostäder.
Rapporten avser dock storstadsområdet Stockholm och därmed kan resultatet inte appliceras på Skellefteå. Samma forskare säger nämligen också att i mindre städer, som i Skellefteå, är motsvarande siffra 2,5 lediga bostäder. Flyttkedjor kan fungera till en viss del, men det är inte främst hyresrätter som blir lediga.
Jerker Eriksson, vd för Skebo, skriver i sin replik i Norran (14/10 2014) att 36 procent av de nyinflyttade hyresgästarna i Skebos senaste nyproducerade hyreshus Ringduvan, med 48 lägenheter, kommer från hyresrätter.
Det är bra, men betyder samtidigt att 64 procent kommer från villor och bostadsrätter. Dessa grupper har bättre förutsättningar att klara höga hyror i och med att de ofta har ett kapital från försäljningen av den tidigare bostaden att tillgå. Här har vi ett konkret bevis på att flyttkedjor inte i första hand ger upphov till lediga hyresrätter.
Vi tycker det är bra att Skebo bygger för studenter, och unga vuxna. Det är också bra att de har fler satsningar på gång – i olika typer av boenden. Det är satsningar som bidrar till en bra bostadsmarknad.
Men Skebo kan inte klara detta själva. Kommunen måste använda sitt planmonopol för att underlätta och påverka bostadsbyggandet. Politikerna måste ta ansvar för en bostadspolitik som gäller hela Skellefteå.
Adam Andersson
opinionsbildare Hyresgästförningen
Leif Hedvall
ordförande Hyresgästföreningen Norra Västerbotten
Glöm inte bort hyresrätternaReplik: Skebo skapar flyttkedjor