Hur skapar vi jobben i Västerbotten

Debatt. För oss i Centerpartiet är det viktigt att vi diskuterar nya tankar för att öka länets attraktionskraft.

Not Found2015-08-26 21:56
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det krävs ökad företagsamhet, och ett bättre mottagande av nyanlända, för att rädda Västerbottens jobb och välfärd.

För oss i Centerpartiet är det viktigt att vi diskuterar nya tankar för att öka länets attraktionskraft. Vi kommer att fortsätta driva de här för länet så viktiga frågorna om framtidens jobb.

Vid ett seminarium under Noliaveckan togs det fram en tiopunktslista på vad som krävs för att skapa nya jobb i länet. Föreläste gjorde Ida Oderståhl, som driver ett skogsentreprenadföretag och bloggar som Fru Fura, Torbjörn Halvardsson, regionchef för Företagarna i Västerbotten, och Helena Lindahl, riksdagsledamot för Västerbottens län och ledamot i näringsutskottet.

De tio punkterna som togs fram tar vi i Centerpartiet med oss i arbetet med en framtidsagenda.

- Förändra arbetsgivaravgifterna så att det blir billigare att anställa, främst den som anställs först.

- Förenkla de regler som sätter onödiga käppar i hjulen för företag, till exempel krav på kassaregister, även där det inte finns el.

- Stimulera företag att hitta nya och fler inkomstkällor för att bli ekonomiskt stabilare. Stärk året runt-verksamheterna. En bonde som startat gårdsbutik, skottar snö eller annat ska kunna premieras.

- Ta hand om nyanlända bättre än vad vi hittills har gjort. Utveckla introduktion, språkundervisning och matchning mot arbetsgivarnas behov. Vi behöver nyanlända, det råder redan i dag arbetskraftsbrist i länet.

- Förändra den offentliga infrastrukturen när det gäller tjänster och service. Service ska finnas inom rimliga avstånd.

- Kapitalförsörjningen måste bli bättre, effektivare och enklare. Använd offentliga pengarna bättre, men ta dem inte från Inlandsinnovation. Det kapitalet behövs i norra Sverige.

- Bankerna borde ta större samhällsansvar och låna ut pengar till boende och företag på landsbygd.

- Börja med företagandet tidigt och få unga att inse att det går att leva på det man är intresserad av. Lärare som kan entreprenörskap växer inte på träd. De politiska ledningarna måste fundera på hur de får fler lärare att bli intresserade av att utbilda nya företagare.

- Bilden av företagaren och självkänslan hos företagare måste förbättras.

- Nyanlända är en resurs för hela länet. Förstärker och utvecklar vi rutektorn kan vi få fram fler jobb.

Carina Sundbom(C)

gruppledare för Centerpartiet i Skellefteå

Anna-Karin Sjölander(C)

kommunfullmäktigeledamot Umeå kommun

Läs mer om