Sverige har några av världens mest välutbildade läkare, men trots det tvingas de ägna en stor del av sin arbetsdag åt administration. Det handlar om att fylla i blanketter, mata in statistik och klicka sig genom ineffektiva journalsystem. En ny rapport från Läkarförbundet visar att över hälften av läkarna nu regelbundet utför arbetsuppgifter som tidigare hanterades av administrativ personal. Det är ett slöseri med kompetens som försämrar både patientsäkerheten och tillgängligheten i vården.
Upp till hälften av arbetstiden går i dag åt till administration. Tid som borde användas till patientmöten, medicinska bedömningar och vårdinsatser läggs i stället på dokumentation och systemhantering. När läkaren tvingas ta rollen som administratör får färre patienter vård, eller så hamnar ansvaret hos redan hårt belastad personal, inhyrda läkare eller patienten själv. För äldre, psykiskt sköra och personer med språksvårigheter leder detta till en ojämlik och osäker vård. I rapporten uppger 58 procent av läkarna att patientsäkerheten påverkas negativt, och 77 procent upplever att deras arbetsmiljö försämras.
Problemet är inte att läkare är ovilliga att dokumentera, utan hur dokumentationen organiseras och vilket syfte den tjänar. Tidigare var den ett verktyg för patientsäkerhet. I dag är den ett styrmedel för produktion, statistik och uppföljning. Den digitala utvecklingen har snarare blivit en börda. Journalsystemen styr arbetsdagen och gör att helhetsbilden försvinner. Ny teknik som taligenkänning har införts med förhoppningar om effektivisering, men kliniska exempel visar att den lett till ökade fel, fler missade remisser och sämre kvalitet.
Det är dags att minska den administrativa bördan och återge läkare möjligheten att fokusera på sin kärnuppgift: att ge vård. För att uppnå detta föreslår vi följande:
- Inför ett byråkratitak – år för år ska den onödiga administrationen minska
- Använd principen RAK – rätt använd kompetens ger bättre arbetsmiljö och mer effektiv vård
- Följ upp digitala system – säkerställ att de underlättar det kliniska arbetet
- Stärk det professionella inflytandet – ge chefer tydliga mandat och begränsa styrningen från HR. Personalfunktioner ska stötta, inte styra
Varje minut en läkare lägger på administration är en minut mindre för patienten. Den tiden måste tas tillbaka. Detta arbete vill vi moderater driva på med full kraft för att det verkligen ska bli genomfört.