Nya ägare är Siv Kerstin Pauline Andersson, 26, och Knut Anders Thimmy Bergvall, 29, och säljare är Dan Axel Viljam Larsson och Inger Carina Lindström. Det 80 kvadratmeter stora huset är byggt 1912. Ägarbytet blev klart i juni 2025 och priset blev 1 925 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 2 bostäder i postorten Kusmark. Priset per kvadratmeter är 22 344 kronor.
Priserna på villor i Skellefteå kommun har sjunkit med 6,3 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 2,7 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 6,7 procents prissänkning i Skellefteå kommun och 3,2 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 19 167 kronor per kvadratmeter i Skellefteå kommun, mot 23 878 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.