Fastighet i Skellefteå kommun såld för 20 000 kronor

Olov Håkan Danielsson, 48, och Elin Karolina Arvidsson, 44, från Skellefteå, har köpt fastigheten Skellefteå-Liden 2:8 i Skellefteå kommun av säljaren Fredh Arne Håkan Arvidsson.

Området kring SKELLEFTEÅ-LIDEN 2:8

Området kring SKELLEFTEÅ-LIDEN 2:8

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-05-07 11:16

Köpesumman blev 20 000 kronor och de nya ägarna tog över marken i februari 2025. Tomten är 2 024 kvadratmeter stor.

För åtta månader sedan såldes ett hus precis i närheten, på Liden 26. Där såldes ett 94 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 550 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Skellefteå kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!