Nya ägare blir Joakim Axel Öhman och Sandra Maria Madeléne Eriksson, båda 40 år, från Knutby som köper fastigheten av Monica Almli. Det 117 kvadratmeter stora huset är byggt 1939. Ägarbytet gjordes i april 2025 och priset blev 500 000 kronor.
Bara några hundra meter bort såldes i vintras ett annat hus, på Plåtslagaregatan 9. Priset blev där 390 000 kronor, för det 93 kvadratmeter stora huset.
Fastigheten har nu sålts två gånger på sju år. Förra gången den såldes var juli 2017. Då var priset 550 000 kronor, vilket innebär att värdet minskat med 9 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts nio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Skolgatan 8, som gick för 1 570 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.