AIK:s besked: Så blir det med Roos och Hawryluk

Jayce Hawryluk missar Skellefteå AIK:s två återstående matcher inför landslagsuppehållet. Däremot kommer Filip Roos, som inte tränade med laget under onsdagen, till spel mot Örebro på torsdagskvällen.

Jayce Hawryluk, till vänster, missar de två återstående matcherna innan landslagsuppehållet. Filip Roos tränade inte under onsdagen, men är tillgänglig för spel mot Örebro.

Jayce Hawryluk, till vänster, missar de två återstående matcherna innan landslagsuppehållet. Filip Roos tränade inte under onsdagen, men är tillgänglig för spel mot Örebro.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-11-03 19:30

Kanadensaren, som skadade sig efter ett olyckligt fall mot Luleå i tisdags, stannade hemma när AIK på onsdagseftermiddagen reste söderut för torsdagens möte med Örebro innan Frölunda väntar på bortaplan på lördag.

Med på planet fanns dock Filip Roos – och J20-forwarden Gabriel Säll som därmed ersätter Hawryluk i matchtruppen.

– Hawryluk åker inte med och sedan är det som vanligt bland både backar och målvakter. Gabriel Säll, Elias Stenman och Simon Robertsson stärker upp på forwardssidan, var AIK-tränaren Robert Ohlssons besked efter onsdagens träning.

FAKTA

Preliminärt AIK-lag mot Örebro

Målvakter: Mann/Lindvall.

Förstafemman: Pudas, Roos – Loibl, M. Karlsson, J. Lindström.

Andrafemman: Nilsson, Wilsby – Möller, L. Lindström, Kühnhackl.

Tredjefemman: Kapla, Granberg – Hugg, Johnson, L. Karlsson.

Fjärdefemman: Forsfjäll – Robertsson, Sundsvik, Stenman.

Extraspelare: Säll.

undefined
J20-forwarden Gabriel Säll ersätter skadade Jayce Hawryluk i matchtruppen mot Örebro.