Eriksson avgjorde efter straffar – AIK en insida stolpe från tre poäng

Stolpens insida efter skott av Joakim Lindström. Så nära var AIK att sannolikt säkra en perfekt vecka. En sen HV-kvittering förstörde en när perfekt svit. Men Albin Eriksson i AIK fortsätter att vara stekhet. Han gjorde två raka straffmål – och ordnade två poäng. Matchen slutade 4–3.

AIK vann efter straffar.

AIK vann efter straffar.

Foto: Erland Segerstedt/TT

ISHOCKEY2018-11-17 17:10
AIK vann efter straffar.
AIK vann efter straffar.

Det blev en match i högt tempo. HV 71 är skriande behov av poäng och inledde med hög intensitet. AIK blev tillbakatryckta i inledningen, men blev spelförande en bit in i perioden. Det var ändå HV 71 som kunde gå till paus efter ledningsmål i powerplay.

Andra perioden tillhörde AIK, som både kunde kvittera och ta ledningen. Mathis Olimb gjorde 1–1 och Petter Granberg gjorde 2–1 och därmed sitt första mål för säsongen.

HV 71 kvitterade till 2–2 innan andra perioden var över.

AIK tog med sig spelövertaget in i tredje perioden. Båda lagen stängde till väl, men en spelvändning samtidigt som en HV-backs klubba gick sönder kunde AIK ta ledningen. Hete Albin Eriksson serverade Edwin Hedberg och 3–2 var ett faktum.

Joakim Lindström sköt ett skott i insidan stolpen i powerplay. HV 71 kunde kvittera i spel sex mot fyra i slutskedet. Andreas Thuresson gjorde sitt andra mål för kvällen när han satte 3–3.

Båda lagen skapade i sudden death, men matchen gick till straffar.