Det var inte en match som kommer gå till historien som en av de bästa genom tiderna. Men för AIK var det trots allt en kväll som slutade med tre sköna och välbehövliga poäng.
Adam Pettersson inledde målskyttet när han pillade in pucken strax innan mållinjen efter att Bud Holloway fått klubban på en lös retur. Det var också den kedjan, med Pettersson, Holloway och Möller som var bäst i AIK.
I tredje satte Edwin Hedberg viktiga 2–0 efter en snygg genomåkning och skott i bortre krysset. Efter det tände matchen till i några minuter.
Men i det stora hela var det inte en jättebra match av AIK. Mora skapade en hel del, bland annat i powerplay, och hade nog med lägen för att göra några mål. Men Mantas Armalis var hundraprocentig och höll också sin andra raka nolla på hemmaplan efter 26 räddningar.