Under tisdagen stod det klart att Tomi Sallinen lämnar Färjestad. Det efter att den 29-årige centern inte kommit till sin rätt i Karlstadslaget.
Som vi vet har Skellefteå AIK varit på jakt efter spelare, särskilt på centersidan. Albin Lundin finns just nu på lån men sportchefen Mikael Lindgren har tidigare flaggat för att det kan bli fler spelare in.
Nu kan Norran berätta att Tomi Sallinen inte hamnar i Skellefteå. Det bekräftar även Mikael Lindgren när vi kontaktar honom.
– Vi håller koll på vad som rör sig på spelarsidan och vi får se om det kommer loss något som känns intressant. Men Sallinen är inte aktuell, säger Lindgren, som inte vill kommentera mer än så just nu.
Mycket talar dock för att Sallinen kan bli kvar i SHL där Örebro och Brynäs är klubbar som kan finnas med i den jakten.