Ja, det var en match utöver det vanliga. De unga i Nordamerikas U23-lag rivstartade i ett hysteriskt tempo och hade 2–0 och en missad straff innan det ens hade gått två minuter av matchen.
Men Sverige åt sig ikapp och ordande till sist den där så viktiga poängen som innebar gruppseger. Nordamerika vann till sist med 4–3 efter förlängning och kan nu också nå semifinalen så länge inte Ryssland vinner över Finland i kväll.
Senare under natten blev det också klart att Kanada står som vinnare i den anföra gruppen efter en stabil 4–1-seger över lag Europa, med bland annat före detta Skellefteå AIK-forwarden Pierre-Édouard Bellemare, som stått för två (1+1) poäng tre matcher i World Cup.
Gårdagens resultat innebär att Sverige slipper Kanada i semifinal och istället ställt mot Bellemares Europalag, som består av de bästa från Europa exklusive Sverige, Ryssland, Tjeckien och Finland.
Semifinalen spelas tidigt söndag kväll, klockan 19.00 svensk tid.
Den andra semifinalen, som kommer innehålla Kanada och den som blir tvåa i Sveriges grupp, det vill säga antingen Nordamerika eller Ryssland. Den matchen spelas natten mot söndag svensk tid, 01.00.
Efter det återstår finalspelet som spelas i bäst av tre matcher. Och där handlar det om sena nattmatcher svensk tid, och matcherna spelas 27:e, 29:e september samt 1:a oktober.