Vi utlovar en fullmatad och ofiltrerad podd där högt i tak är ledorden.
När ett av flera olika ämnen diskuteras ryter Wikegård till då han anser att spelare och ledare till viss mån hålls tillbaka och då inte tillåts vara den person som man egentligen är och vill vara.
Skellefteå AIK-tränaren och profilen Bert Robertsson är en av dem:
– Det finns så många passionerade ledare som står på bänken eller som sitter på läktaren som man skulle vilja se och höra mer av. Men de känns väldigt kuvade, en sådan person som Bert Robertsson känns ju sjukt kuvad. Han är ju bara 20 procent Bert mot vad han var när han kom upp till Skellefteå. Och man undrar ju liksom varför. Är det Bert som gått ner i engagemang eller är det ligan (SHL) som satt fångströja han?, undrar Niklas Wikegård efter drygt 39 minuter in i podden.
Han vill se en förändring och debattera kring klimatet inom svensk elithockey:
– Högre till tak och mer engagemang från fler ledare. Det skulle jag vilja prata mer om, säger Wikegård.
Senare i podden dyker AIK-tränaren upp än en gång:
– Ligan (SHL) måste förändras, ligan måste bli mer framåtlutad. Måste börja skapa lite mer vi-mot-er-känslor hela tiden. Det måste vara framåtlutat på bänken, Bert måste får vara Bert till hundra procent. Sam Hallam är Sam Hallam, och det är hans sätt. Men det får inte vara fult att vara Roger Rönnberg eller Bert Robertsson och så vidare, säger Wikegård efter drygt 62 minuter in i podden.
– Jag gillar Bert av flera orsaker. Den största orsaken är att han är hundra procent hockey, hundra procent älskar det han håller på med. Bert Robertsson för mig är en ultraprofessionell hockeytränare som är så dedikerad för sin uppgift och alltid står upp för sitt lag. Snacka om att skydda sina spelare, snacka om att älska sina spelare. Det är superhäftigt och Skellefteå ska vara oerhört glad att ha en sån person som Bert i organisationen. Han är säker kravställande och kan vara jobbig ibland vilket är hans jobb, fortsätter Wikegård efter drygt 64 minuter, och han nämner dessutom att han tror Bert fick en liten knäck under tiden Anders Forsberg var huvudtränare.
*****
I podden snackar vi och framförallt Wikegård om bland annat fysiska spelet inom hockeyn, eventuella fighter i SHL, om svensk hockey är för välkammad, statusen på Skellefteå AIK, de hårda orden mot en ung David Rundblad samt bataljen med Christer Lärking. Det och mycket, mycket mer!
God lyssning!
________________________________________
[podcast_episode episode="928123" content="player,meta"]
PODDINFO:
För att inte missa nästa podd (som lär bli väldigt spännande) följ dessa instruktioner:
För Apple-användare – här finns en länk till avsnittet . Ni kan också söka efter Hockeypodden i appen Podcasts.
För Android-användare – välj den app ni använder och sök efter ”Hockeypodden” och var uppmärksam på mitt och Adams ansikten – då har ni hittat rätt. Har ni ingen app för att lyssna på podcasts kommer här två förslag: Podcast Addict och Podcast Rupublic .
Vi kommer självklart berätta att nästa avsnitt finns tillgängligt här på Hockeybloggen – men för att få avsnittet samma sekund som det släpps är det såklart smart att börja följa podden redan nu!