Västerås vann premiären av Hockeyallsvenskan borta mot Björklöven. Matchen slutade 2–0 och Skellefteå AIK-lånet Jacob Andersson hade assist till 1–0-målet.
– Skönt att få vara med och bidra på det jag är bra på, det offensiva spelet, säger Andersson till bloggen.
Han är nöjd med debuten i sin nya omgivning.
– Jag har bara hunnit träna två träningar innan det var dags för match. Men på ett sätt var det perfekt, då är man igång på allvar direkt.
Hur trivs du i Västerås?
– Jättebra. Det är en kanonklubb och jag har kommit in i laget och lärt känna spelarna och ledarna snabbt. Så det är kanon, säger Jacob.
– Men jag har lite problem att hitta i staden. Men som tur är så hittar jag till ishallen i alla fall, säger han och skrattar.
Att möta moderklubben Björklöven – som enligt uppgifter till Norran var en av klubbarna som ville låna backen – är alltid speciellt för Andersson.
– Visst är det så, det kommer det alltid att vara. Men det var kul att vara tillbaka i Umeå och spela igen, det är ju också alltid vänner och släkt och tittar här.
Segern var dessutom lite skönare än vanligt.
– Ja, det var extra skönt då jag förlorade mot Löven sist (AIK:s 2-3-förlust på försäsongen). Så man kan väl säga att det står 1–1 i matcher nu, säger Jacob lite skämtsamt.
Vad säger du annars om matchen?
– Vi kom ut starkt och gjorde en riktigt bra första period. I andra går vi ner oss och vi tar också många utvisningar som förstör för oss, men då räddade vår målvakt oss lite. I tredje är vi det bättre laget igen och jag tycker att vi vinner rättvist.
Du är ju utlånad tills vidare. Har ni pratat något om längden på lånet?
– Nej det har vi inte, och det är svårt att säga då jag just kommit hit. Men det beror väl helt på vad som händer under säsongen och hur det ser ut i Skellefteå. Men jag skulle tro att jag blir kvar här ett tag. Det känns också jättebra att vara här, sen får vi se vad som händer, avslutar en glad Jacob Andersson.