Sverige hade oväntat tufft mot Tyskland under torsdagskvällen. Tre Kronor vann med 4–3 och fick kämpa för att få med sig samtliga tre poäng.
Den stora anledningen till att Sverige lämnade isen med en seger i bagaget var den före detta superduon i Skellefteå, Oscar Möller och Joakim Lindström.
Möller gjorde två mål och två assist och var matchens gigant, Lindström var inte mycket sämre med sina 1+2.
Sjupoäng av duon alltså.
Den prestationen har tagit de båda upp bland topp 20 i VM:s poängliga. Möller är bästa svensk med sina sju (4+3) poäng, och med det är han totaltrea i VM.
VM:s största stjärna, Kanadas Sidney Crosby, ligger på 13:e plats med si fem poäng på fyra matcher. Möller är med det bättre än "Sid the Kid" och har även bättre poängsnitt än megastjärnan.
VM:s poängliga:
1) Taylor Hall, Kanada, 4 matcher, 8 (5+3) poäng.
2) Yevgeni Dadonov, Ryssland, 4 matcher, 8 (3+5) poäng.
3) Oscar Möller, Sverige, 5 matcher, 7 (4+3) poäng.
4) Joonas Kemppainen, Finland, 4 matcher, 7 (3+4) poäng.
5) Loui Eriksson, Sverige, 5 matcher, 7 (3+4) poäng.
7) Oliver Ekman-L, Sverige, 5 matcher, 7 (1+6) poäng.
8) Filip Forsberg, Sverige, 5 matcher, 6 (1+5) poäng.
13) Sidney Crosby, Kanada, 4 matcher, 5 (3+2) poäng.
17) Joakim Lindström, Sverige, 5 matcher, 5 (2+3) poäng.