Mål för Arvidsson

Sport2012-11-10 18:31

Några Skellefteå AIK-spelare har i dag varit igång med de svenska landslagen.

Bäst gick det för Viktor Arvidsson och Juniorkronorna, som besegrade Finland med 5–2 på fyrnationsturneringen i Sundsvall. Arvidsson blev också målskytt, då han satte 3–0-pucken i den andra perioden.

Lukas Wallmark är med Småkronorna/Team 18 i USA och spelar en turnering. Natten till i dag förlorade de mot USA med 3–5. Wallmark spelade fram till ett mål, Robert Häggs reducering till 2–3 i början av den tredje perioden.

Slutligen så har vi då Tre Kronor, som i eftermiddag/kväll åkte på ännu en förlust, den här gången mot Finland, som vann med 3–1 i Åbo. Melker Karlsson var tillbaka i kedjan med Joel Lundqvist och Fredrik Pettersson, Niklas Burström spelade i samma backpar som HV 71:s Mattias Karlsson. Varken Karlsson eller Burström noterades för poäng eller utvisning.

// Elin A