Det blev inte den förväntade succén för Joakim Lindström i sitt tredje försök i världens bästa hockeyliga, NHL.
Efter några månader med relativt sparsam speltid och tuff konkurrens i St. Louis Blues trejdades Lindström till Toronto Maple Leafs där han avslutade säsongen.
Nu är den stora frågan om Jockes NHL-äventyr är över eller om han kommer få en ny chans.
Den frågan kommer mest troligt få sitt svar när VM i Prag är över. Gör Lindström succé ökar chanserna för ett nytt NHL-kontrakt.
– Jag tror vi ska ha ett snack igen direkt efter VM och se var vi står någonstans. Vi hade väl ett ganska bra möte innan jag åkte hit. Det har redan blivit en hel del förändringar där sedan säsongen tog slut. De vet väl inte riktigt hur de ska bygga sitt lag, säger Lindström till Expressen om Toronto.
Det mesta pekar på att Jocke kommer få bilda en högintressant kedja med sina före detta lagkamrater från Skellefteå, Oscar Möller och Jimmie Ericsson.
Som vi alla vet så har just Lindström och Möller firat stora triumfer tillsammans. I fjolårets SM-slutspel bildade ligans överlägset bästa kedja med Melker Karlsson som center. Trion gick under namnet KLM-kedjan.
Årets hockey-VM inleds under fredagen. Sverige premiärspelar mot värdnationen Tjeckien. Matchen startar 20.15.