Let's go to Berlin!

Skellefteå AIK möter Berlin – i Berlin. Det kan bli lapp på luckan och en riktigt het match. Men kommer AIK att hitta den rätta inställningen som krävs för att prestera på topp? I kväll får vi svaret.

Sport2015-11-03 07:00

Klockan 05.40 satte sig undertecknad i en taxi i ett första steg mot kvällens höjdpunkt: CHL:s åttondelsfinal mellan Eisbären Berlin och Skellefteå AIK.

Mycket talar för en intressant match mellan två stora klubbar i respektive land. Eisbären Berlin har faktiskt blivit tysk mästare sju gånger de elva senaste säsongerna – senast var dock 2013. Laget ligger just nu tvåa i DEL med 29 inspelade poäng på 16 matcher.

På pappret har Berlin en solid trupp men utan de kanske stora stjärnorna – i alla fall internationellt sett. Lagets vassaste offensiva spelare är Darin Oliver som gjort 16 (6+10) poäng i ligan på 16 matcher samt fem (2+3) poäng i CHL:s sex matcher.

I truppen finns även den kanadensiske tuffingen Mark Bell, som har meriter från flera år i NHL. Bell går dock skadad och har varit indisponibel hela säsongen.

Det kanske störta och mest välkända namnet i hela föreningen finns på ledarsidan. Jag pratar givetvis om Uwe Krupp – backen som avgjorde Stanley Cup-finalen för Colorado Avalanche när klubben tog sin första titel 1996 mot Florida Panthers. Nu är Krupp Eisbären Berlins huvudtränare.

För Skellefteå AIK:s del handlar dagens match – precis som vanligt när det handlar om det första mötet av två – att skaffa sig ett så bra utgångsläge som möjligt inför returen på hemmaplan nästa tisdag.

Mycket kommer handla om inställningen för AIK. Laget har haft ett tuff spelschema i SHL på slutet och frågan är om man lyckas mobilisera all den kraft som behövs för att göra en prickfri insats i kvällens fight. Lyckas man med det kommer man mest troligt att vinna matchen. Lyckas man inte är Berlin så pass bra att man skaffar sig övertaget inför returen i Skellefteå.

Mets troligt kommer det bli lapp på luckan i Albert Schultz Eishalle. I 16-delen när Berlin tog emot Stavanger såg drygt 4 000 åskådare matchen. Hallen rymmer totalt 4 500, och med lite tur blir det utsålt i kväll när Skellefteå AIK gästar.

Det borde vara bränsle nog för båda lagen att bjuda på en toppinsats.

*****

På tal om den tyska ligan så är det värt att nämna att Daniel Widing, som spelade i Skellefteå förra säsongen, går riktigt starkt.

Den snabbe forwarden har stått för 17 (9+8) poäng på 16 matcher med Grizzlys Wolfsburg och ligger i och med det fyra i poängligan i DEL.

*****

Förutom att undertecknad kommer vara på plats i Berlin i eftermiddag och i kväll – och således bjuda på ett par inlägg för att hålla er uppdaterad – så kommer ni hitta en direktrapport från matchen på norran.se.

Matchen startar 19.00 och sänds på Eurosport 2 – en kanal som alla inte har tillgång till. Därför kanske vår rapport från matchen blir extra intressant.

Och som sagt – inför, under och efter matchen hittar ni allt det senaste och hetaste här på Hockeybloggen och på norran.se.

Hoppas ni får en härlig hockeytisdag gott folk!

*****

Till sist bjussar jag på Ume Krupps mål i sudden 1996:

https://youtu.be/pk6iTIo98aA

_______________