Pontus Petterström följde inte med AIK till Gävle. Nu var avstängningen ganska väntad men eftersom Petterström var sjuk så var han hur som helst inte aktuell före spel.
Samtidigt kom också beslutet att Frölundas Erik Gustafsson stängs av en match för tacklingen på Cam Abbott i Luleå. Också ett rimligt straff. Den tacklingen tog visserligen illa men det var en juste tackling och det är mer utfallet som bestraffas än själva incidenten.
Har just kommit till Gavlerinken och några AIK:are var ute och värmde upp med fotboll utanför hallen. Så mycket kan jag säga om det att de klarade sig bättre än Bud Holloway. Den kanadensiska före detta AIK:aren spelade aldrig fotboll i sin ungdom och det märktes när han var ute och lattjade med trasan förra säsongen.
När det gäller AIK:s uppställning som känns det ytterligare som en styrka att laget kan gå runt på åtta backar. Arvid Lundberg är en kompetent spelare som skulle tillhöra topp sex i alla andra SHL-klubbar. Vilket också gäller Erik Andersson som nu får vila.
Jag tippar också kvällens match. 2–3 känns som det rätta.
Till slut måste jag erkänna att det är lite synd att Björklöven inte gick vidare i SHL-kvalet. Derbyn mellan AIK och Löven hade varit mumma för oss hockeyälskare.