AIK vann relativt enkelt med 4–0 efter en rivstart mot ett till en början vilset Björklöven. Under matchens första tio minuter var det solklart vem som är storebror när det kommer till hockeyn i Västerbotten.
Men från och med matchminut tio och till hesa Fredrik ljöd för sista gången var det en match som lillebror från Umeå gärna tar med sig och bygger vidare på. AIK gjorde då vad man behövde för att vinna, men inte mer. Defensivt är det stabilt, däremot finns det mycket mer att önska när det kommer till spelet med puck.
När stöttepelare på backsidan – Fredrik Lindgren, Niclas Burström och Sebastian Aho – lämnade under sommaren var AIK tvungna att bygga en helt ny stomme defensivt. Visserligen är Morgan Ellis, Jonathan Pudas, Mike Kostka och Mark Katic spännande spelare med stor potential, men det är också de som ska utgöra den nya stommen tillsammans med Johan Alm och Emil Djuse. Den sistnämnde med bara en AIK-säsong i bagaget.
Så här är det enkelt att förstå att AIK har en lång väg att vandra. Ageranden i både positionsspelet och framförallt med puck ska förvandlas från en osäkerhet till att sitta i ryggmärgen. Det kommer ta tid. Men lyckas Bert Robertsson och övriga tränare träffa rätt kan årets backsida förvandlas från ett fråge- till ett utropstecken.
Och som jag ser det är Mike Kostka i Skellefteå för att stanna. 31-åringen har från första sekund förstått varför han är här och, som det proffs han är, vänt den pressade situationen till något positivt.
I andra matchen av totalt tre på sitt tryout-kontrakt fortsatte Kostka visa prov på sitt fina spel med puck. I derbyt hade han i stort sett inte en enda passning till fel adress. Den store backen sprider ett enormt lugn ute på isen samtidigt som han defensivt inte förivrar sig vilket leder till att han allt som oftast även är rätt positionerad.
Visst, det är enkelt att säga att Kostkas matcher varit mot motstånd som är långt ifrån toppen av SHL. Samtidigt är det vad vi har att bedöma honom i – och i dessa två matcher, mot Mora och Löven, har han gjort det bra. Det går inte att begära så mycket mer.
Jag har således svårt att se hur AIK inte kommer välja att förlänga kontraktet med den NHL-meriterade backen. Lägg därtill att Johan Alm finns på skadelistan samtidigt som Kostka verkar vara en enormt trevlig person och proffsig på alla sätt och vis.
Så här har vi nog näste som AIK ska bygga sin nya defensiva stomme med.
*****
Derby mellan AIK och Löven är fantastiskt på alla sätt och vis. Särskilt när det rapporterades att inga stora bråk inträffat. Så ska det alltid vara.
Dessutom var det lapp på luckan.
*****
North Powers låt till Löven var en klockren fullträff. Precis lagom med glimten i ögat samt en professionell produktion. En stor tumme upp till det.