I helgens premiäromgång borta mot Kalix blev det storstryk för ett satsande SK Lejon. Kalix vann med 11–1 och Lejon fick åka hem med svansen mellan benen.
I kväll väntar hemmapremiär för Skellefteås division I-representanter. Och när Piteå gästar Skellefteå Kraft Arena under kvällen innebär det också premiär för Lejons nya webb tv-satsning.
– Vi gör detta för att förbättra matcharrangemanget och även hitta ny publik som inte kan se matcherna live, säger Johan Marklund, som bland annat jobbar som pressansvarig i klubben.
SK Lejon kommer sända sina hemmamatcher via lagets hemsida, samt via norran.se. För Norran kommer att vara med och bidra med en expertkommentator vid de flesta av Lejons hemmamatcher.