För en stund sedan blev det officiellt att en av Modos stjärvärvningar till i år, backen Ryan Whitney, 32 år, lägger av med hockeyn endast två matcher in på SHL-säsongen.
Whitney, som en gång i tiden gjorde 59 poäng under en NHL-säsong, tvingas lägga skridskorna på hylla då hand fotleder säger stopp.
– Jag vill rikta mitt varmaste tack till MODO Hockey för att de gav mig chansen att spela den här säsongen, men tyvärr känner jag att min fotskada hindrar mig från att spela på den högsta nivån. Örnsköldsvik är en jättefin stad, organisationen runt laget är i världsklass och jag ville verkligen spela hela året här, men när kroppen säger ifrån så har jag inget val, säger Whitney till klubbens hemsida.
– Naturligtvis jättetråkigt för oss men främst för Ryan som är en toppenkille. Vi har kommit överens om att bryta kontraktet och Ryan kommer att återvända till USA inom kort. Han var tacksam för chansen vi gav honom och under den korta tiden han varit här har han gjort ett positivt och helproffesionellt intryck, inte minst utanför isen där han verkligen varit en kille som spridit glädje bland lagkamraterna, säger GM Per Svartvadet och fortsätter.
Ett dråpslag för Modo då Whitney var en av lagets största värvningar under sommaren. Däremot var det nog bra för Modo att Whitney tog beslutet så pass tidigt på säsongen, det ger Modo tid att hitta en ersättare.
Men framförallt är det tråkigt för Whitney själv. En riktigt bra hockeyspelare vars karriär stoppades i förtid på grund av skador.