Därför är serieledningen en skräll

Sport2011-12-16 00:36

AIK leder elitserien.

AIK är en av de ledande klubbarna när det gäller ungdomsverksamhet i ishockey.

Det borde egentligen inte vara möjligt.

En kommun baserad på de här bredgraderna har på många sätt sämsta tänkbara förutsättningarna.

Det gäller även uppe i Norrbotten, men Luleå har det aningen bättre förspänt än Skellefteå eftersom Luleå är "huvudstad" för hela Norrbotten.

Beskedet om att det inte blir någon Norrbottniabana kommer egentligen inte oväntat, men är ändå en stor besvikelse. Där nere i Stockholm gör man allt man kan för att dränera Norrland på allt värde och inte ge ett korvöre tillbaka.

Skellefteå är snart bortklippt från resten av Sverige och förutsättningarna för en expansiv utveckling här i framtidenser allt annat än ljus ut, även om det finns mycket god vilja.

* E4:an från Umeå till Skellefteå är förmodligen Sveriges sämsta europaväg. Turister får nog känslan flera gånger att de har irrat bort sig till någon annan väg - som inte är europaväg.

* Flygplatsen i Skellefteå har Luftfartsverket tagit sina skyddande vingar ifrån. Den drivs nu i kommunal regi.

* Norrbottniabanan hade med stor sannolikhet skapat både jobb och en enorm framtidstro. Nu vet man aldrig vad som kan hända.

Ännu värre är det i Norrbotten och Kiruna. Där går LKAB med vinst ett antal miljarder per kvartal - och inte en krona går tillbaka till Kiruna - eller ens Norrbotten. BB lades ned och tidigare i år hotade landstinget med att dra in akutkirurgin.

I en sådan region är det ännu tuffare.

Förutom hockeyn är det mycket som ser mörkt ut, när Reinfeldt och politikerna skiter fullständigt i vad som händer här uppe i Sveriges norra delar. De vill ta överskottet från Norrland, lägga in i stadskassan - och bygga upp Stockholm, Göteborg och Malmö. Ta från de fattiga och göra de rika ännu rikare.

Därför är det otroligt att ett lag norr om Umeå kan leda Sveriges mest prestigefyllda serie. (Fotbollsallsvenskan är för dålig globalt sett och ligger efter elitserien).

***

Hockey är hockey, men för att nå framgångar finns andra yttre omständigheter som är avgörande för att kunna expandera. Och infrastruktur är grunden i all expansion. Därför är det nya negativa beskedet om Norrbottniabanan på nytt ett långt mycket större bakslag för bygden, än vad många förstår.

***

Skulle man bygga Norrbottniabanan och Kvarkenbron skulle den här regionen bli hetaste regionen i Europa...

***

Ivan Majesky till Linköping. Jag gillade Majesky för sin lojalitet. Han är stor och stark, men med bekostnad med snabbheten.

Och snabbhet är ju inte något Linköping hade gått om innan på backsidan (förutom Erik Andersson på läktaren).

Tror inte Majesky är lösningen på Linköpings problem, däremot kan Hartigan vara en bra värvning.

***

Tre Kronor visade styrka och vände dagens match. Vikingen, Tobias Viklund, slutar inte att imponera. Han hade en framspelning till andra målet. Han varit grym i AIK den här säsongen och ser ut som om han är på väg mot ett andra genombrott.

Fasth gjorde en riktigt bra match i kassen. Den starten kan ge en härlig växelverkan för att bygga både Eriksson och Fasth fortsättningvis i Channel One cup.

//Adam S