Jag bjuder på en förlängd version av tidningskrönika idag.
Då kör vi.
Skellefteå AIK var hundraprocentiga mot Rögle
Det är inte varje dag det händer. Men mot Rögle var Skellefteå AIK hundraprocentiga. I powerplay gjorde man två mål på två chanser och man dödade samtliga utvisningar. Jag orkar inte slå i historieböckerna. Jag kan bara konstatera att det säkert är längesedan Skellefteå AIK var hundraprocentiga i powerplay och boxplay. Nu fick man i och för sig bara två chanser att spela powerplay, men desto bättre att göra två mål då va? I boxplay var man inte hundraprocentiga sett till spelet. Men man offrade sig i alla fall och jobbade stenhårt, även om positionerna var tveksamma stundtals.
Man vann matchen för att man gjorde en gedigen insats, inte bara i powerplay och boxplay. Efter att Rögle lekt rommen av sig i första perioden så tog Skellefteå AIK över matchen. Man gjorde det Rögle brukar göra. Nämligen åkte mycket skridskor och jobbade hårt. Sedan la man till lite extra detaljer. Man spelade smart, man tog inga större risker och man åkte inte bara framåt, man åkte lika snabbt bakåt. Skellefteå AIK är fruktansvärt jobbiga att möta när man gör just det. För nu var man på rätt plats och stängde ytor, man backcheckade stenhårt och gav inte Rögle någon tid. Man var rädd om pucken i anfallszon och tvingade Rögle att jobba enormt hårt för att vinna puck i egen zon. När Rögle hade gjort det så var man oftast för trötta för att skapa något framåt. I andra och tredje perioden så behärskade AIK matchen totalt. Det var bara i slutet av tredje perioden som Rögle kom till vassa chanser, och då var Andreas Hadelöv stabil. Han stod rätt och släppte inga farliga returer. Skellefteå AIK har en ruskig bredd på laget. Nu gjorde samtliga backar stabila insatser och samtliga fyra kedjor gjorde ett gott jobb. Mest imponerande var fjärdekedjan som knappt lämnade Rögles zon när de var inne på isen. Dessutom fick man betalt genom att göra det avgörande mål, Bellemares 3-2. Sedan måste man plocka ut några insatser. Niklas Strandberg har inte spelat på länge, nu fick han ersätta David Rundblad som var petad på sin födelsedag. ”Stralla” visade än en gång att han håller. Tomas Surovy och Petr Tenkrat är inhandlade för att göra mål. När det inte gör det så jobbar de istället stenhårt för laget. Surovy måste han räddat nästan lika många skott som Hadelöv, men sin uppoffrande täckning av skott matchen igenom. Sedan har vi denna Adam Larsson som är 16 år gammal en månad till. Han spelade enkelt defensivt och var skicklig i powerplay. Den 12 november blir han 17 år. Hur bra blir han då?
ooo
Skrbek spydde. Det var därför han klev av. Men han hann göra mål och bjuda på ett bakåt.
ooo
Rundblad alltså petad denna gång. Tror att det kan vara bra för honom eftersom denna yngling spelat under en enorm press.Han kommer att vara bra framöver. Lita på mig.
ooo
Publiken i Lindab Arena är enorm. Men reglerna måste man lära sig.
ooo
Publiken i Lindab Arena är enorm. Domaren Niklas Johansson fick god hjälp att ta utvisningar. Det skrattades på pressläktaren.
ooo
Skellefteå AIK var bra idag. Men inte jättebra. Man måste upp till matchen mot HV71 på lördag. HV slog Färjestad med 8-0. Ettan mot tvåan i tabellen.
000
Ödmjukhet. Det är nyckeln.
// David E