Berglund gillade höga nivån – och brottades med ”Pajen”

Det var slutspelskaraktär när Skellefteå AIK 3–1-besegrade Linköping.

Foto: Foto: Arvid Marklund

Sport2017-03-02 21:53

Förutom att det var en match mellan två skickliga lag så blev det en fysisk kamp med en hel del brottningsmatcher. Mycket på grund av att domarna tillät det mesta – både på gott och ont.

AIK:s juniorback Filip Berglund gillade att det hettade till.

– Det blir ju grinigare och grinigare ju mer domarna släpper, men då blir det ju rätt så kul också. Sen så är det ju två skickliga lag som slåss om samma placeringar och då är det ganska självklart att det ser ut så här, säger Berglund, som bland annat hade en rejäl dust med Linköpings veteran, Niklas "Pajen" Persson.

Vad hände där exakt?

– Haha, nä det var bara en duell i hörnet där han drog ner mig. Det var inget mer med det, säger Berglund med ett leende.

AIK-backen blev av med hjälmen.

Var det medvetet av Persson?

– Det är svårt att säga. Men jag ser det som att det var medvetet i alla fall, säger Filip, som anser att han gick vinnande ur duellen.

– Ja, absolut. Jag kom ju där ifrån först...

I övrigt så var Berglund nöjd med hur AIK uppträdde över 60 minuter.

– Vi har inte varit nöjd med våra senaste matcher så vi hade bestämt oss för att komma ut och vara aggressiva. Sen gör vi en grym andra period och i tredje stängde vi ner dem bra även om det blev lite spänning i slutet.