28 skott mot mål – totalt

Det kan vara någon form av rekord. Det är sällan så få skott skjuts mot mål.

Sport2016-03-22 22:51

Det talas om att det är svårt att göra mål. Det är svårt att överhuvudtaget få pucken på mål. Andra och tredje perioden påminde lite om matchen i Luleå under måndagen.

Då behövde jagande Färjestad hela 15.08 på sig att ens på ett avslut på mål. HV 71 fick förvisso i väg puckar mot mål lite tidigare under onsdagskvällen, men det var inte nära.

Samtidigt finns tredje kvartsfinaldrabbningen i färskt minne, då såg ut att sluta 2-5 mellan AIK och HV 71 i skottstatistiken i första perioden. Det blev 4-5.

Själv har jag ett svagt minne att en match mellan Luleå och Brynäs slutade 18-14 under någon serielunkstillställning i mitten av 00-talet. Men kvällens skottstatistik 15–13 är någon form av rekord. Det är ju siffror vi kan få uppleva en frejdig förstaperiod.

***

En väg att vinna är allt i slutspel. För nog är det ändå anmärkningsvärt att AIK bara fick i väg fyra skott under andra och tredje perioden.

***

Modo kör över ett tamt och känslomässigt dränerat Leksand. De tycks ha bränt allt krut på vägen till SHL-kvalet. Nollade igen. Modo ser ut att rädda sig på nio igen.

***

Frölunda bryter mönstret. Laget vann den nyckelmatchen på Hovet och leder nu med 3-1. Det är högst osannolikt att Frölunda tappar tre raka – vara två i Scandinavium.