När hon för något år sedan fick frågan blev hon mest förvånad. En facklig förtroendeman på hennes makes jobb frågade om hon ville bli nominerad.
Veronica hade då jobbat fackligt i Kommunal som regionalt skyddsombud. Hon hade även varit utbildare i arbetsmiljö på Medlefors folkhögskola.
Få politiska uppdrag
Politiskt hade hon uppdrag som suppleant i Skellefteå museum (ett uppdrag hon har kvar). Hon är också ordförande för Skellefteå S-kvinnor.
– Jag slog bort frågan som ett skämt, men sedan hörde även SSU av sig och fler föreningar.
Veronica rådgjorde med maken, som vet hur engagerad hon är i fackliga frågor och politik.
– Så klart du ska ta chansen, var hans uppmaning.
Unga är prioriterade
Veronica tackade ja, och räknade inte med att hamna på valbar plats. Men partiet har en ny policy om att 25 procent av de som står på valbar plats ska vara under 35 år. Resultatet efter nomineringsmötet i Lycksele var en femte plats på listan. Socialdemokraterna hade då fyra platser från Västerbotten.
Valet blev framgångsrikt och socialdemokraterna utökade från 112 till 113 riksdagsplatser.
– Det är häftigt att jag blev den där 113:e personen.
Klä upp sig
Ner till Stockholm for hon, med den enda kavaj hon ägde i bagaget.
– Jag hörde mig för om klädkod och en äldre kollega tyckte att dräkt var passande. Jag kollade med några yngre och fick veta att finare jeans går bra om man även har kavaj och klackeskor. Det var en lättnad att höra.
Så kavajen kom på och numera finns fyra stycken i garderoben.
Mäktig känsla
Det var overkligt när hon för första gången satt på riksdagens plats 205 och tryckte ja på voteringsknappen till Stefan Löfven som statsminister.
– Än i dag känner jag den mäktiga känslan då jag går in i byggnaden. Det är fantastiskt vilket förtroende jag har fått.
I december blev det prat om extra val, och Veronica hade riskerat att förlora platsen.
– Fast jag tänkte nog mer att vi skulle gå framåt, och var peppad för valrörelsen.
Men nu är hon lättad att det inte blev av, utan att hon fick satsa på allt det nya.
Sitter i KU
När utskotten fördelades fick Veronica Lindholm plats i konstitutionsutskottet. Det är äldsta utskottet i Sveriges riksdag och har bland annat frågor kring grundlagarna.
Hon är ansvarig för Socialdemokraterna när det gäller tryckfrihet, yttrandefrihet, integritet, offentlighet och sekretess.
KU-anmälningar av ministrar brukar vara uppmärksammade. Om anmälningarna gäller så kallat ministerstyre blir det Veronica som utreder dem för sossarnas del. Just nu har hon några sådana ärenden på sitt bord.
Dagens program
Den här dagen har Veronica alltså pressträff på föremiddagen (Norran). Sedan ska hon på en lunchträff med antinazistiskt nätverk. Hela eftermiddagen sitter hon i konstitutionsutskottets möte förutom vid 14.00 då hon ska på en frågestund i riksdagens kammare. På kvällen ska hon träffa riksrevisionen. Hon ska även förbereda morgondagen, då hon har en träff med demokratiminister Alice Bah Kuhnke.
Personlig assistent
Så rullar det på, hennes nya liv.
Fast var tredje helg är allt som vanligt igen. Då jobbar hon som personlig assistent, med ett uppdrag hon inte ville släppa.
Nere på jorden igen - och utan klackar. .
Hela första veckan gick jag och kände mig utklädd