Västerbotten: Eldade trots förbudet – skogsbrand uppstod

En skogsbrand uppstod på torsdagen i Gräsmyr. Räddningschefen befarar att den började efter att någon brutit mot eldningsförbudet. Det skriver
.

Gräsmyr2018-07-20 07:17

Det var vid 16-tiden larmet gick om rök i skogen nära Hörnån i Gräsmyr.

- Innan räddningskåren från Vännäs hunnit fram hade ortsbefolkningen hittat platsen och släckt med brandsläckare, uppger räddningschefen i beredskap, Conny Eriksson till VK .

Själva branden omfattade inte mer än cirka 10 x 20 meter. Men vad som upprör räddningschefen är hur den sannolikt uppkom.

Viktig information

– Vi har tecken på att den startade efter att någon gjort upp en eld, vilket definitivt inte är tillåtet just nu. Det råder totalt eldningsförbud och det måste respekteras, säger Conny Eriksson.

– Dessutom hittade vi cigarettfimpar i terrängen vilket tyder på att man inte varit medvetna om allvaret i situationen.

Han vill nu lyfta frågan om eldningsförbudet, och pekar särskilt upp en grupp människor som den här tiden på året vistas i skog och mark.

– Jag vet inte hur vi ska få ut informationen. Men när det gäller bärplockarna anser jag att framförallt bärföretagen har ett stort ansvar att informera om att man absolut inte får göra upp eld för att till exempel värma mat, säger Conny Eriksson.

”Kan medföra en katastrof”

Tidigare uppstod en brand i trakterna av Bjurholm som även den tros ha startat efter att någon gjort upp en eld.

– Det är absolut inte tillåtet. Det är snustorrt flera decimeter ner i markerna och det kan medföra en katastrof.

– Vi måste på något sätt se till att alla är medvetna om det innan man ger sig ut i skogen, säger Conny Eriksson.

Bo Wallin/Västerbottens-Kuriren

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!