Ursvikenkille tävlar med kladdkaka

Tioårige Noel Lindmark från Ursviken i Skellefteå är en av sex finalister i Kladdkakeracet 2014, Arlas tävling där barn mellan 10 och 14 år gör upp om vem som bakar Sveriges godaste kladdkaka.

Foto: Foto: Jessica Dhyr

Not Found2014-09-16 21:28

Finalen går av stapeln under Bak- & Chokladfestivalen på Stockholmsmässan i Älvsjö utanför Stockholm den 4 oktober.

Av över 170 inskickade bidrag har Noel Lindmark tagit sig till final i Arlas tävling Kladdkakeracet med sin ”Glutenfri kladdkaka med mandelmjöl och polkagris. I den stora finalen på Bak- & Chokladfestivalen ska han baka sin kladdkaka live inför publik.

– Jag tycker verkligen om att baka och provar gärna nya saker. Jag ville att alla skulle kunna äta min kladdkaka, därför gjorde jag den glutenfri. Jag vill visa att det både är gott och enkelt att baka utan vanligt vetemjöl, säger Noel Lindmark i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om