”Tråkigt om folk inte förstår allas lika värde”

”Det är tråkigt, men vi var beredda på sådana åsikter”, säger Susanne Hedlund, Skellefteå Snow Pride.

Susanne Hedlund. Arkivbild: Roine Sandlén

Susanne Hedlund. Arkivbild: Roine Sandlén

Foto: Susanne Hedlund. Arkivbild: Roine Sandlén

Not Found2014-11-25 07:00

Hon säger att alla är fria att tycka vad de vill, oavsett om de är från Sverigedemokraterna eller inte.

– Vi har fått höra från andra håll att vissa inte tycker att Pride ska anordnas i Skellefteå. Det är tråkigt om folk inte förstår allas lika värde, men vi var beredda på sådana åsikter.

Susanne Hedlund har varit med och arrangerat Stockholm Pride och pridefestivaler runt om i landet och är van vid åsikter likt Sverigedemokraternas.

– För mig personligen så blir det en ännu större motivation till att arrangera Pride här i Skellefteå.

Grunden till festivalen

Hon var tidigare vd för Trästockfestivalen och en händelse där blev upprinnelsen till hennes arbete med Pride i Skellefteå.

– Två ungdomar kom ut för mig för att de visste att jag hade jobbat med Pride tidigare. De vågade inte komma ut för sina vänner och föräldrar. Kan vi hjälpa de här två killarna och fler, då har vi kommit långt. Vi har jobbat tre år för det. Vi har fina, upplysande föreläsningar som är gratis och som vi hoppas att Skellefteborna nyttjar, säger hon.

Hur många som ska gå i paraden är svårt att säga, eftersom det inte kräver någon föranmälan.

– Vi i festivalledningen vet att vi inte behöver gå själva i alla fall eftersom flera företag och organisationer gått ut med samlingsplatser inför paraden. Ju fler vi blir desto roligare, säger Susanne Hedlund.

undefined
Susanne Hedlund. Arkivbild: Roine Sandlén
Så här tycker övriga partier om Snow Pride
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om