– Jag vill understryka att det inte finns något ont blod mellan mig och Jan, vi har talat ut om detta. Men han är inne på en otroligt farlig väg med sitt förslag. Tvång i dessa sammanhang kan aldrig vara rätt, säger Hammam Alrabi (S).
Han jämför inte Jan med en rasbiolog, fortsätter han. Men han jämför innehållet i förslaget med det rasbiologin sysslade med.
En hälsokontroll av flickor - är det verkligen så farligt?
– Jo, och anledningen är att du riktar in dig mot en viss grupp i samhället som blir utpekade. Kvinnor har också en egen rätt att bestämma över sina kroppar. Om de vägrar, vad gör vi då - hämtar in dem med polishjälp?
– FN har åtskilliga gånger konstaterat att det är via informationsarbete könsstympning kan motverkas, inte hårdare straff. Det är flera länder som infört dödsstraff för detta, men det avskräcker ändå inte.
– Jag tror inte heller att den könsstympning som sker i Sverige är särskilt omfattande, säger Hammam Alrabi.