Socialdemokraterna förlorade egen majoritet i Skellefteå – har redan valt partner

Socialdemokraterna förlorar sin egna majoritet i Skellefteå kommun. Vänsterpartiet blir deras val av partner, meddelade de två kommunalråden redan på valkvällen.

Joakim Wallström har koll på statisitken vid Vänsterpartiets valvaka.

Joakim Wallström har koll på statisitken vid Vänsterpartiets valvaka.

Foto: Lars Eriksson

Skellefteå2018-09-10 01:02
undefined
Vänsterpartiet fick utökad makt i Skellefteå genom att de utsetts till Socialdemokraternas nya samarbetspartner. Valledare Torbjörn Häggmark tar ett foto på Marie Bergslycka som är ny på partiets lista.
undefined
Torbjörn Häggmark kopplar upp sig på Vänsterpartiets valvaka.
undefined
Joakim Wallström har koll på statisitken vid Vänsterpartiets valvaka.

Socialdemokraterna hade i förra valet 51,35 procent av rösterna.

– Det var en väldigt skör majoritet så vi hade räknat med risken att förlora den, sade Lorents Burman när Norran tittade in på partiets valvaka. Ett 100-tal personer var samlade på Medlefors.

Så blev det också, enligt de siffror som fanns att tillgå vid Norrans pressläggning. Då hade de samlat 44,4 procent av rösterna.

Även år 2002

Detta har hänt en gång tidigare i modern tid. Åren 2002-2006 hade partiet ingen egen majoritet och hade då en teknisk valsamverkan med vänsterpartiet.

Syftet var främst att få igenom en budget. Dåvarande kommunalrådet Bert Öhlund förklarade ”Hoppande majoriteter får inte kalla fram ofinansierade beslut”.

undefined
Hur gick det här till?, tycks Janeth Lundberg fråga på socialdemokraternas vaka. Till vänster Tomas Marklund och Maria Marklund.
undefined
Lorents Burman följer rapporteringen tillsammans med Hans Marklund, Tomas Marklund och Janeth Lundberg.
undefined
Lorents Burman och Daniel Ådin kollar siffror på socialdemokraternas valvaka.

Både Lorents Burman och Maria Marklund satt med i kommunfullmäktige på den tiden, och de minns att det inte var några problem att få igenom den socialdemokratiska politiken.

- Det var nog folk som knappt märkte eller visste att vi saknade majoritet, säger Lorents Burman.

Alla förhandlade med alla

Efter valet 2002 pågick förhandlingarna i två veckor innan S+V-samarbetet presenterades.

Men denna gång tycks det inte bli en lika dramatisk process.

– Det är vänsterpartiet vi vill samarbeta med, vi har alltid stått dem nära och är väldigt överens om det mesta, säger båda kommunalråden.

Eftersom vänsterpartiet säger samma sak tycks det hela klappat och klart.

Vill samarbeta

- Vi vill inte spekulera sade vänsterpartiets ordförande i Skellefteå, Torbjörn Häggmark vid partiets valvaka.

- Men det ligger nära till hands, det är partiet vi har mest gemensamt med, tillägger partikamraten Lova Torstensson.

Båda sade att de gärna skulle samarbeta för att få en gemensam majoritet.

Vilka frågor skulle ni då försöka få igenom?

– Avgiftsfri kollektivtrafik är en av våra hjärtefrågor, samt sex timmars arbetsdag på sikt, säger Lova Torstensson.

S kommenterar raset

Vi återvänder till socialdemokraterna och frågan varför de tappat så mycket.

– Vi har ju haft dåliga siffror på riksnivå, och det brukar ofta spilla över till det lokala, säger Maria Marklund.

Hon är osäker om centrumbron innebar en nackdel.

Om folk avstod från att rösta på s för att de ogillar centrumbron så räckte det dock inte. Vänsterpartiet är för bygget, och det innebär att de två partierna tillsammans kan genomföra det.

- Jag tror att vi kan ha förlorat en del väljare till Sverigedemokraterna, säger Lorents Burman, sedan han haft tid att studera siffrorna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!