Sluta anlita dyra konsulter och fråga oss som jobbar istället

Malå kommunhus

Malå kommunhus

Foto: Foto: Lina Andersson

Not Found2018-10-22 06:55
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Malå kommunhus
Malå kommunhus

Är det de äldre och vi som arbetar inom äldreomsorgen som ska spara in de två miljoner kronor som fattas i Malå kommuns kassa?

Personalen på äldreboendena springer allt fortare, en efter en sjukskrivs för utmattning och utbrändhet, personal slutar och personal flyttar från Malå.

Detta har pågått en längre tid - men ingenting händer. Ingen frågar oss som jobbar hur vi ska göra för att minska sjukskrivningarna och vad som krävs för att behålla personal.

Nej, istället får vi jobba mer och har man en ledig så ringer telefonen: Det är kris. Kan du komma och jobba?

Varför stängs Furugårdens matsal? De gamla som bor där tappar en viktig social bit. Någon besparing blir det inte då de boende var och en behöver hjälp med sina matlådor. Sådant tar tid.

Men istället för utökning ska en personal bort.

Nu får det vara nog. Sluta bestämma över våra huvuden. Sluta anlita dyra konsulter och fråga oss istället.

Det är vi som vet bäst vad som behöver göras för att vi ska orka med vårt arbete.

Kom och prata med personalen för snart har ni inga anställda kvar.

En som slutat som undersköterska

Svar direkt

Malå kommuns ekonomi är i ett ansträngt läge. Det ekonomiska förändringsarbetet pågår inte endast inom äldreomsorgen utan i hela kommunens organisation.

Vi jobbar simultant med de olika effektiviseringsåtgärderna även med att ta fram nya arbetssätt för kvalitetssäkring av verksamheterna samt den fysiska och psykosociala arbetsmiljön för medarbetarna.

Vad gäller Furugårdens matsal hänvisar jag till tidigare politiska beslut.

John Olsson, Omsorgschef, Malå kommun

Omsorgsnämnden i Malå går plus igenÖver tusen underskrifter för hotad seniormatsal i MalåTvingas äta på sina rumDebatt: Intressant läsning om besparingarna i MalåValdebatten i Malå: Så säger politikerna om seniorboendets matsal
Läs mer om