Det var på fredagskvällen den 10 mars som Skelleftepolisen fick larm om en händelse i en lägenhet i Jörn. Den 27-årige mannen greps i lägenheten av polisen och tre dagar senare häktades mannen av Skellefteå tingsrätt misstänkt för försök till mord.
Det finns två målsäganden: dels den man som angreps med kniven, dels en annan person som blev vittne till knivattacken och som ska ha dödshotats samt fått veta att han inte skulle få berätta för polisen om händelsen, det som kallas för övergrepp i rättssak.
Blodiga kniven diskades
Norran kunde den 6 april berätta om att den kniv som ska ha använts, och som blodig påträffades i lägenhetens kök, inte omhändertogs av polisen i det första skedet.
Både åklagare Andreas Nyberg, som väckte åtalet, och åklagarkollegan Anders Norberg, som medverkade vid onsdagens rättegång, medgav att detta var ett misstag från polisens sida.
27-åringens advokat Jonas Wiklund lyfte fram denna omständighet vid onsdagens rättegång, han ställde flera frågor till målsäganden om denne kunde vara säker på om han till polisen pekat ut rätt kniv som användes, när han fick se bilder på knivar.
Hade svaga minnesbilder
27-åringen hade svaga minnesbilder av att han har vistats i lägenheten. Men eftersom han därefter druckit stora mängder alkohol så minns han därefter ingenting om vad som ska ha hänt, vilket också framkom vid rättegången.
Mannen som angreps med kökskniven fick berätta om det skräckfyllda ögonblicket:
– Han hade druckit alkohol och började slå mot inredningen. Jag sa att ”då får gärna slå sönder grejer men att du inte slår mig”. Han blev arg, gick in i köket och hämtade en kökskniv. Jag stod inne i sovrummet och försökte hålla emot dörren men han lyckades tränga sig in. Han högg med kniven mot min överkropp, men jag lyckades hoppa undan.
”Straffvärdet är sex år”
Målsäganden slogs för sitt liv och lyckades ta tag i kniven, vilket fick till följd rejäla skärskador i bägge händerna. Tillsammans med en annan person – den man som under samma händelseförlopp dödshotades – kunde knivangreppet avvärjas.
Åklagare Anders Norberg menade att straffvärdet för mordförsöket var sex års fängelse.
Men eftersom det också fanns ett enskilt yrkande om att 27-åringen ska utvisas ur landet med förbud att återvända inom 15 år, ansåg åklagaren att fem års fängelse var en lämplig påföljd.
Dubbla skadeståndskrav
Via målsägandebiträdet Jens Nyström begärde mannen som utsattes för knivattacken 103 000 kronor i skadestånd, varav 100 000 kronor gällde ersättning för kränkning.
Mannen som dödshotades och utsattes för övergrepp i rättssak begärde 10 000 kronor i skadestånd.
Mordförsöket i Jörn: Blodig kniv hittades – men diskades ren